Aby se golfová přání splnila

Hráli jsme úplně v klidu a bez stresu. Byl pátek po obědě, kolem se honily přeháňky a bouřky, ale nakonec během osmnácti jamek nespadla ani jedna kapka. Optimální počasí a na hřišti jen pár flightů. A tak jsem měl možnost si během hry uvědomit význam jednoho fenoménu, na kterém často až příliš lpíme: golfová technika.

Vysvětlím to na dvou situacích, které se objevily jak na zavolanou. Spoluhráč puttoval na členitém greenu a hodně si přál zůstat pod jamkou. To se mu splnilo, opravdu jeho dlouhý putt skončil asi tři čtvrtě metru pod jamkou, a tak se mohl chystat v klidu doklepnout do paru.

Možná se v té chvíli příliš soustředil na techniku a v jeho hlavě ještě nezmizelo původní přání: zůstat pod jamkou. Opravdu ten putt na par o pár centimetrů nedohrál, a tak se mu jeho přání splnilo. O tom, co všechno se může škodolibě splnit, si můžete přečíst v článku Škodolibé představy.

Budiž ponaučením, že i u těchto krátkých puttů je potřeba si dobře představit, jak míček padá do jamky. Je to důležitější, než se pokoušet hrát technicky dokonale.

 

V Emailovém flightu tyto situace často probíráme, aby hráči zbytečně nepřicházeli o rány, které pak kazí výsledek. A tak se nabízí další situace, jíž diváky jsme se stali.

Tuto druhou situaci jsem si pak zpětně uvědomil doma u televize při sledování turnaje The Players. Opět se zde probírala rychlost hry (ostatně jsem zvědavý, jaký dopad to bude mít v nových golfových pravidlech), zejména neustálé opakování cvičných švihů, a to i některých špičkových profesionálů.

Rychlost hry jsem také komentoval v článku Etiketa golfu velí: nebuďte pomalí.

Také my jsme čekali na flight před námi a viděli hráče, který si snad šestkrát nebo sedmkrát zopakoval cvičný švih, navíc zpomaleně. Snad proto, aby se ještě na poslední chvíli zlepšila golfová technika švihu?

Cvičný švih stačí provést jednou, maximálně dvakrát, uvědomit si přitom rytmus švihu. Je důležitý i mimo fairway, například v roughu, abyste tušili, jak se rough vůči holi chová. Golfová technika se tím ale v daný okamžik nezlepší.

Napsat komentář