Co mi potvrdil Lee Westwood

Lee WestwoodBylo to velmi příjemné a neformální setkání s jedním z nejlepších hráčů v golfové historii, jakým Lee Westwood bezesporu je. A tak jsem využil příležitosti se ho zeptat, jak důležitá je mentální příprava hráčů a jaké on osobně řeší problémy z oblasti psychologie golfu.

Lee Westwood odpovídal jako ostřílený profesionál. Mluvil o tom, že on osobně s mentálními kouči samozřejmě pravidelně spolupracuje, avšak při jeho zkušenostech mu spolupráce stačí na té úrovni, aby si držel kontrolu nad svojí psychikou. Stejně tak jako trénink techniky, kterému se již nemusí věnovat 5 až 6 hodin denně jako dřív. Než se však dostal na špičkovou úroveň, bylo to jiné.

Psychické přípravě hráčů přikládá velký význam, a to na všech hráčských úrovních. Na počátku je to velký kus práce: vybudování sebevědomí, odstranění strachu z možného neúspěchu, automatizace příslušných vzorců chování na hřišti, příprava a začlenění předúderového rituálu do hry, zefektivnění tréninku a tak dále.

Postupně, poté co hráč přijme jednotlivé procesy z psychologické přípravy a začlení je do své hry, začne ze své mentální síly těžit a při golfu bude více relaxovat jak fyzicky, tak psychicky. V souladu s tím přijdou i lepší herní výsledky.

Mentální příprava znamená pro řadu hráčů obrovský prostor pro čerpání nevyužitého potenciálu, což umožňuje výrazný posun hry takřka během pár dnů.

Během setkání jsem si uvědomil význam dvou aspektů, o kterých se Lee Westwood zmínil.

Mentální příprava se obecně velmi podceňuje. Je velmi důležitá i na rekreační úrovni. Proto se často divím, jak mnozí hráči usilují o zlepšení, jsou ochotni do něj investovat čas i peníze, ale jejich příprava končí v neefektivním detailním precizování švihu. A přitom využití pár rad z oblasti psychologie má daleko větší efekt než odpálení tisíce míčků na drivingu.

S psychologickou přípravou je třeba začít včas. Věnovat by se jí měli i začínající hráči, v souladu s tréninkem základních technických dovedností. Stejně tak by měla být součástí přípravy dětí, samozřejmě vhodnou formou.

Nepodceňuje svoji mentální přípravu na golf a přidejte se k nám do emailového flightu, kde získáte zdarma spoustu rad a tipů z oblasti psychologie golfu.

Napsat komentář