Jak zlepšit hendikep pomocí hlavy – naučím vás, jak na to

Většina golfistů se shoduje v tvrzení, že golf se hraje hlavou. Trénují stále dokola techniku švihu a myslí na lepší hendikep. Zlepšují se, ale brzy narazí na hranici. Na hranici pálit další hodiny a hodiny cenného času drilováním švihu na drivingu, jehož výsledkem je jen nepatrný, případně vůbec žádný pokrok. Nepřipouští si, že i psychologie golfu má pro hru svůj význam. Neuvědomují si, že i golfová psychika a mentální síla lze natrénovat.

Tím, že jste otevřeli tento web, jste rozhodnuti využít i druhé stránky golfu – psychologie, dostat ji do souladu s technickou stránkou hry a tím maximálně využít svůj potenciál. Rád vám v tom pomohu.

Tréninkem psychiky výrazně snížíte stres a důsledkem je, že golf začne plnit jednu významnou funkci. Dosáhnete odreagování a budete si tuto skvělou hru více užívat. A jak si ji budete užívat, půjde vaše hra konstantně nahoru a lepší hendikep na sebe nenechá dlouho čekat.
Vyznávám pět základních pilířů golfové hry:

uvolnění a intuice
Perfektní rány dosáhnete pouze a jen ve stavu uvolnění. Z fyzického hlediska stres a obavy způsobí, že se vám v určité části těla stáhnou svaly, což nedovoluje provést takový švih, jaký máte natrénovaný. Z hlediska psychiky je nedostatek uvolnění ještě horší. Působí na vás okolí, nálada spoluhráčů ve flightu, pokřikující kolemjdoucí. Působíte sami na sebe, máte obavy z výsledku, z překážky, která je na dohled.

Nenechte se svázat okolím, sebou a nadbytkem technických instrukcí, co máte dělat. Buďte uvolnění a hrajte intuitivně.

O tom, jak přespříliš technických instrukcí způsobí stres z rány, pojednává článek Požitek vnímání golfu, a o tom, jak může snaha vyrovnat se kolegovi zkazit hru, článek Pěstujte si vědomě podvědomé reakce.

sebedůvěra
Zmínil jsem se, že obavy z výsledku rány způsobí stažení svalů v těle. Švih tedy nemůže proběhnout správně. Strach z posledního puttu na osmnáctce je příčinou křeče a neproměnění krátkého puttu, který běžně dáváte. Proto je získání sebedůvěry, důvěry ve svoji hru a odstranění obav tak důležité.

Článek Horská dráha v Benátkách ukazuje, co může způsobit ztráta sebedůvěry po první špatně zahrané jamce.

pravidelný rituál před ranou
Opakování pravidelného rituálu před každou ranou odstraní stres a posílí sebedůvěru. Soustředíte-li se na proces, nenecháte se rušit tím, co se děje v okolí. Nebudete mít čas na to se bát, jak to všechno může dopadnout. Nezapomenete na nic důležitého, co je třeba před provedením rány provést. A zbytek času na hřišti si budete prostě jen užívat.

Čemu může zabránit pravidelný rituál před ranou se dočtete v článku O zóně vzájemného nepůsobení.

volba cíle
Rozhodnutí o tom, kam bude směřovat další rána, je důležitým faktorem ovlivňujícím výsledek hry a také váš hendikep. Zvolte si cíl reálný, splnitelný. Zaměřte se na něj, ne na překážky kolem. A dopřejte si malé pochvaly, až míček skončí tak, jak jste si naplánovali.

Špatná volba cíle znamená, že dopadnete jako já v článku Jak jsem si z Beřovic odnesl haldy písku.

akceptace hry
Co bylo, bylo. Ať předchozí rána dopadla jakkoliv, je to za námi a nemá smysl se k ní vracet. Alespoň ne během hry, na analýzu chyb je čas po hře. Jaký význam má počítat si už na desáté jamce, jaký by mohl být výsledek, kdyby …? Tedy ani minulost, ani budoucnost, ale přítomnost je to, co nás při golfu zajímá. Hrajte každou ránu tak, jako by to byla dnes jediná rána, kterou máte odehrát.

Všechny tyto aspekty, pilíře hry, lze snadno natrénovat. Jsou důležité, protože tvoří základní podmínky mentální síly pro hráče všech úrovní. Jsou důležité pro to, abyste dosáhli nízký hendikep.

Detailní postup, jak si osvojíte pět základních pilířů golfové hry, podávám zcela zdarma v Emailovém flighu. Přidejte se do Emailového flightu a kromě toho získejte pravidelně jednou týdně rady a tipy z oblasti psychologie golfu, které si můžete sami vyzkoušet na cvičných plochách a které vám dopomohou k lepším golfovým výkonům.