Etiketa golfu velí: nebuďte pomalí

Aktuální počasí konečně vypadá na to, že začneme pravidelně vyrážet na golfová hřiště, aniž bychom k tomu potřebovali zimní rukavice a svítící míčky. Končí doba, kdy jsme kromě trénování v indooru či hry na simulátoru mohli jen sledovat televizní přenosy z teplých krajin nebo se věnovat teoretickým záležitostem jako jsou pravidla nebo etiketa golfu.

Při sledování jednoho z televizních přenosů mě zarazila diskuze o tom, jak budou rozhodčí důslednější při dodržování rychlosti profesionálních hráčů. Někteří až příliš pomalí hříšníci již byli na rychlost hry upozorněni a dokonce penalizováni. Myslím, že je správné určité tempo dodržovat a ani sebeznámější jméno golfového profesionála by nemělo být důvodem k výjimce. Zarazilo mě však zdůvodnění: není to etiketa golfu a její dodržování, ale proto, že se příliš protahují televizní přenosy.

Ano, rozhodčí mohou vyžadovat stanovené tempo a v případě jeho nerespektování hráče penalizovat. Osobně si myslím, že již samotné upozornění na pomalou hru je dostatečným trestem, protože hráč je najednou vytržen ze svých pravidelných rituálů a zcela logicky začne kazit. Na druhou stranu si své rutiny má nacvičit tak, aby držel tempo s předcházejícími flighty. Platí to pro rekreační i profesionální hráče a já osobně na to dávám důraz ve svých tréninkových hodinách s tím, že důvodem je především pohodlí při hře.

Etiketa golfu a pravidla týkající se rychlosti byla kodifikována na základě dlouhodobých zkušeností proto, aby se při sportu všichni cítili komfortně. Ne proto, aby byl v televizi dostatek času na reklamy a aby bylo možné striktně plánovat začátky přenosů. V tomto ohledu myslím, že sport dostává docela na frak.

Při té příležitosti jsem si vzpomněl na tenis. Dodržování pravidla dvaceti vteřin, které má hráč na to, aby uvedl míček podáním do hry.  Jak se cítí rychlejší hráč, když se jeho soupeř po každém míčku utře do ručníku, nechá přesunout všechny míčky od pravého sběrače k levému, od levého převezme čtyři míčky, z nich vybere dva nejlepší a následně si pinkne desetkrát míčkem o zem? To vše tak za 25 vteřin, aby měl rozhodčí důvod přemýšlet, jestli udělí „warning“ nebo ne. Samozřejmě, tuhle rutinu tenisté trénují, vědí, jak dlouho trvá, takže nelze pominout, že se jedná o účelovou posloupnost činností.

A opět se dostáváme k tomu, co někteří cítí jako důvod k dodržování rychlosti a dokonce ke změně pravidel. Změňme v tenise zavedené počítání, aby bylo možné lépe plánovat dobu televizních přenosů. Podle mě je to postavené na hlavu.

Přeji vám, abyste své rutiny měli natrénované tak, abyste pohodlně vyhověli obvyklému tempu hry, A také vám přeji, aby stejně tak byli připraveni hráči, kteří půjdou ve flightu před vámi.

Více o tom, jak má vypadat předúderový rituál, aby byl pro hráče pohodlný, a spoustu dalších informací pro zlepšení hry najdete v Emailovém flightu, do kterého se můžete přidat zde:

Napsat komentář