Můžu ti s něčím pomoct?

Osoba, o které pojednává tento článek, je reálná, avšak nepřeje si být jmenována. Říkejme ji samaritán pro její nepřetržitou snahu pomáhat všem a všude.  Tedy i při golfu, respektive ještě daleko před začátkem hry, což ovšem golfová etiketa vůbec nevyžaduje.

Možná je příjemné chodit se samaritánem na golf a nechat se hýčkat, ale moje trenérské a koučovací návyky mi velí zasáhnout. Samaritánovo skóre totiž ze zjevných důvodů strádá. Za několik let se mi přece jen povedlo z velké části eliminovat, co bylo dřív naprosto běžné.

Začíná to již před hrou, samaritán se vám postará o svačinu i dostatek vody. Je to občas kompenzováno tím, že se musíme vracet zpět k autu, protože si zapomněl míčky, rukavici, bundu nebo další nepodstatné golfové doplňky.

Nedávno jsme málem neodjeli na turnaj, protože samaritána chytly záda. Byl jsem připraven se o všechno postarat, aby jeho záda trpěla pouze při odehrávání míčků. Ale už na parkovišti, než jsem se stačil rozhlédnout, samaritán vytahuje z auta můj bag a snaží se ho s bolestivou grimasou nasadit na vozík.

Tuhle si samaritán bagem označil polohu svého míčku v levém roughu a odešel pomoci hledat míček, který zapadl spoluhráči do rozsáhlého lesa nacházejícího se vpravo. Docela dlouhá túrka. Míček v podstatě nebylo možné najít a hrálo se dál provizí. Samaritán hledal obětavě do posledního možného okamžiku, aby po doběhnutí k vlastnímu míčku, nepřipraven a zadýchán, bezmyšlenkovitě odpálil někam směrem k jamce.

Samaritán se vás na každé jamce zeptá, zda nemáte žízeň (myslím, že i za situace, kdy sám zůstane na ostrém sluníčku bez vody). Nabídne jablko či jiné ovoce. A samozřejmostí v létě je zásoba opalovacího krému včetně aplikace na obličej.

Z toho, co všechno samaritán dokáže stihnout udělat pro ostatní, aby poté odešel s vlastním špatným výsledkem, plyne jedno jediné ponaučení. Mějte rádi své golfové přátele, spoluhráče a kamarády, buďte k sobě navzájem uctiví a pomáhejte si, golfová etiketa nechť je stále respektována, ale v první řadě se postarejte o své věci a soustřeďte se primárně na vlastní hru.

A jak jsem uvedl na začátku, samaritán už teď není zdaleka takovým samaritánem, neboť je členem Emailového flightu, společenství lidí, kteří ode mně dostávají cenné rady z oblasti psychologie golfu, pomocí nichž si výrazně snižují své skóre.

Napsat komentář