Nádech a výdech

Dýchání je činnost, kterou provádíme zcela podvědomě. Je nezbytnou podmínkou našeho života, a tak do něj raději vědomě nezasahujeme. Ale jak známo, není dýchání jako dýchání. Správné dýchání, jehož předpokladem je i dobrá kondice, spoluvytváří dobrý výsledek při golfu i při sportování obecně.

A tak krátká úvaha s podtitulem …

3 příčiny špatného dýchání

… zcela jistě nebude na škodu. O správném dýchání se píšou rozsáhlé vědecké studie, my však zůstaneme při zemi a udržíme se v rozsahu, který je důležitý pro rekreační hráče.

1. Stres, nervozita

Poslední jamka dnešního golfového souboje. Musím proměnit dvoumetrový putt! Dech se krátí, nervozita přibývá.

A jsme u toho. Ve stresu se opravdu dech krátí, je mělký a nepravidelný. Důsledkem je svalové napětí, neklid, což má za následek změnu v pohybu při švihu oproti normálu nebo neplynulý a nepřesný putt.

Pomozte si. Dvakrát nebo třikrát se hlouběji nadechněte a vydechněte. Zklidněte si tak dýchání, aby bylo pomalejší a pravidelné. Zavřete si přitom oči, abyste se mohli lépe soustředit na to, jak z vás postupně nervozita padá.

2. Pozdní příchod

Mám dobrého kamaráda, u něhož mě baví jeho příjezdy na golf. „Za dvacet minut teetime“ mi volá, že už vyráží. „Za pět minut teetime“ už parkuje a vybaluje si věci.  „V teetime“ a někdy „v teetime plus jedna minuta“ si obléká rukavici a vytahuje hůl. Takže stíhá.

Tuhle to ještě okořenil konstatováním, že v této situaci má při prvním odpalu nárok na mulligena. Proč ne, hrajeme přece pro zábavu.

Když už musíte přicházet na golf tímto způsobem, proveďte si v autě uklidňující cvičení. Prostě se hluboce prodýchejte, uklidněte a pak si vizualizujte svůj předúderový rituál a proveďte virtuální přípravu na první jamku.

3. Fyzické vypětí

Pokud se po překonání pětimetrového kopečku na golfovém hřišti zadýcháte tak, že vám pomalu prasknou plíce, svědčí to o ne zcela dobré fyzické kondici. Nejste-li na takový pohyb zvyklí, snaží se vaše tělo co nejrychleji okysličit, co se dá, což se zajistí jedině tak, že přepínač dýchání se otočí na max. Nacházíme se pak ve stavu, kterému se říká lapání po dechu.

Golf na rekreační úrovni nevyžaduje žádné speciální předpoklady nebo intenzivní kondiční trénink. Pokud by však golf měl být jedinou aktivitou, kterou během týdne zvládneme mimo domácí křeslo, dá nám na hřišti zabrat každý malý kopeček.

Udržujte si tedy standardní fyzickou kondici, aby vaše dýchání na golfu bylo pravidelné a rytmické.

Závěr – jak dýchat správně

Před každým úderem včetně puttů byste měli mít středně hluboký, klidný a pravidelný dech. Pokud ne, je třeba se prodýchat a zklidnit.

Jak se dá vědomě ovlivnit dýchání při golfu, aby to mělo na hru maximálně pozitivní vliv? Jak pracovat s dýcháním během předúderového rituálu? Podrobnější informace nejen o dýchání, ale o dalších věcech, které pozitivně ovlivní váš golf, můžete mít i vy, přidáte-li se do Emailového flightu:

Napsat komentář