Jak spadne golfový míček do jamky?

Každý golfový míček, který dostaneme na green, nakonec do té jamky spadne.  Snad i proto, že jamka je asi dvaapůlkrát větší než ten malý bílý kulatý provokatér. Jak to udělat, abychom nedopřávali míčku a putteru příliš mnoho vzájemných kontaktů?

Občas slyším na tréninku nesmělé přání: „chtěl bych aspoň nedávat ty čtyřputty“.

Puttování je hodně o hlavě, o sebevědomí. Tak vyrazíme nejkratší cestou od čtyřputtů rovnou ke dvojputtům.

Osobně doporučuji rozdělit si putty na dva typy: ty delší, jejichž cílem není nic jiného než dostat golfový míček do prostoru kolem jamky, ze kterého již pohodlně doklepnete, a ty, které jsou již tak blízko, že je přesvědčivě umísťujeme do jamky. Stanovte si komfortní zónu jednoputtů, někdo ji může mít metr a půl, někdo třiřčtvrtě metru. S touto zónou pak pracujte podle polohy míčku na greenu.

Dlouhé putty nasměrují golfový míček blízko k jamce

Podle přístupu k delším puttům poznáváme rozené agresory jdoucí po jamce z každé vzdálenosti, z každé pozice, a pak ty bázlivější golfisty, kteří se ještě před odehráním delšího puttu strachují, o kolik se netrefí a na kolik ran to do jamky nakonec doklepnou. V tomto případě se snažím nevyčnívat z průměru a být někde mezi těmito dvěma extrémy. Delší putty mířím do komfortní zóny, samozřejmě spíše do té poloviny za jamkou, aby míček dostal šanci spadnout do jamky.

U delších puttů se tedy nestresujte, že míček musí skončit v jamce. Miřte do „komfortní zóny“ a pak doklepněte do jamky. Pokud se podaří jednoputt, pak je to benefit navíc.

Krátkým puttem sebevědomě umístíme golfový míček do jamky

Najděte si svoji komfortní zónu, tedy vzdálenost, ze které máte prakticky 100% jistotu, že míček „potopíte“ do jamky. Trénujte ji, abyste měli i při hře potřebné sebevědomí. Je řada her a cvičení, při kterých tyto krátké putty natrénujete i pod stresem. Čím větší stres si nasimulujete na cvičném puttingu, tím lépe to půjde na greenu.

Zvykněte si na „horší“ situaci, a pak vám půjde lépe ta „lepší“. Úplně skvělé by bylo mít na cvičném putting greenu pár jamek menších než je schválený průměr 10,8 cm (je to přesně čtyři a čtvrt palce). Hezky bychom si zvykli na obtížnější situaci, než nás potká na hřišti, a to bychom pak byli příjemně překvapeni, jak je skutečná jamka velká.

Je škoda, že ve statistikách turnajů se neeviduje „nearest to pin“.  Bylo by zajímavé zjistit, kolik výherců této vložené soutěže si nakonec odneslo jen bogie.

Konkrétní rady, jak si ulehčit puttování a jak být stoprocentní při puttování z komfortní zóny, ode mně dostávají zdarma členové Emailového flightu. Můžete je dostávat i vy, stačí, když mi zde necháte svůj email, na který budu rady zasílat.

Napsat komentář