Český rychlovlak ujede za jednu vteřinu asi 45 metrů, golfový míček profesionála po odpalu uletí za tu dobu kolem 65 metrů, míček golfové profesionálky 60 metrů. Rekreační golfista ujde něco přes metr a člověk na gauči se nepohne ani centimetr.
Jen pro zajímavost, rychlost toho rychlovlaku je stejná jako rychlost míčku po odpalu pitching wedgí. Za jednu vteřinu si stihnete přeříkat jedno nebo dvě slova.
Proč vlastně tahle fyzikálně-matematická přednáška? Po několika letech tréninku dostanete od svého trenéra mnoho desítek instrukcí, podle nichž se švih učíte: jak přenášet váhu, kudy mají jít ruce, jak se hýbat v bocích, v jaké pozici švih skončit, co dělat se zápěstím, jak dlouho má švih trvat. Nasloucháte-li k tomu kamarádům a čtete-li články o golfu, mohou být tyto instrukce, vytržené z kontextu, dokonce protichůdné.
Vzniká tím zásadní problém: jak tohle všechno vměstnat do té jedné vteřiny, kterou vlastní švih trvá? Nebojte se, jde to vcelku bez větších problémů. V mých kurzech psychologie golfu je to jedno z hlavních témat. Prozradím, že klíčovými slovy je vnímání a pocit. Ocením, pokud mi na toto téma pošlete vaše zkušenosti, třeba jako komentář k tomuto příspěvku.
Zaujalo vás toto téma. Chcete k tomu dostávat pravidelně a zdarma mnoho dalších informací? Stačí, když se právě tady a teď přidáte do Emailového flightu.