Spíš to vypadá jako nějaký házenkářský či snad basketbalový debakl. Bavíme se však opravdu o golfu. Tedy o jedné jeho unikátní vlastnosti: ne u každého sportu můžete 90% času odpočívat a 10% času závodit. Při golfu nejen že můžete, ale dokonce musíte většinu času odpočívat, jinak těžko udržíte koncentraci po celých pět hodin, po celých 18 jamek. S nedostatkem koncentrace během zahrávání ran zcela zákonitě půjde nepatřičným směrem i vaše golfové skóre.
Příprava na rány a jejich provedení zabere asi 10% času, který strávíme na hřišti. Proti ostatním sportům to není mnoho. Podívejme se třeba na tenisty, kteří mají tento poměr zcela odlišný (i když se pomocí různých rituálů, čím dál tím delšímu driblování s míčky a frekventovanému používání ručníku snaží golfu přiblížit). Golfisté mají daleko více času na přemýšlení. A právě to, jak dokáží využít 90% času mezi ranami, je klíčové pro konečný výsledek.
Je zajímavé pozorovat chování hráčů v době mezi ranami. Už nyní mohu říci, že pokud se zabývají opět jen golfem a svojí hrou, je velmi těžké udržet koncentraci celých těch pět hodin, co nám osmnáctka zabere.
Spousta hráčů se o golfu baví se svými spoluhráči. Navzájem si hodnotí odehrané rány, ty dobré i ty nepovedené. Poměřují délku drajvů, počty greenů v regulaci a nadávají, když míček zahodí do vody nebo do bunkeru.
Pak jsou zde ti, kteří jsou zcela ztraceni. Dobu mezi ranami využívají přemýšlením o skóre, jak by se ještě dalo vylepšit, nebo se snaží odhadnout moment, kdy si ho pokazí. Neustále rozebírají svůj švih a hledají chyby, aby je mohli co nejdříve vyřešit. Na další jamce už tu chybu nechtějí zopakovat, aby jejich švih byl konečně dokonalý.
Občas natrefím i na hráče, kteří opravdu odpočívají. Těší se pobytem v přírodě, zelenou trávou a tím, že mají možnost být na golfu. Užívají si těch 90% času, který mají na relaxaci, aby se o to víc dokázali koncentrovat v 10% času, kdy musí podat výkon a odehrát ránu. Navíc jsou dobře připraveni a přesně vědí, co během odehrání rány mají dělat. Automaticky provádějí předúderový rituál.
Nastává zima, během které golfové aktivity klesají. Je to ale vhodný čas na přípravu. Zamyslet se nad svými cíli pro příští rok, nad tím, jak by se dal vylepšit předúderový rituál, kde jsou naše největší rezervy a na co se zaměřit při dalších trénincích.
A je tu provokativní otázka, do které skupiny hráčů patříte vy?
O různých metodách, jak udržet koncentraci během hry a jak na hřišti relaxovat, debatujeme v Emailovém flightu, což je společenství lidí, kteří ode mně dostávají zdarma cenné rady z oblasti psychologie golfu, pomocí nichž si výrazně snižují své skóre.